About us

V roce 1991 založil Milan Mlejnek firmu „Pyrop“ (její  název však musel  být později kvůli legislativě změněn pouze na „Milan Mlejnek“).

Milan Mlejnek is a family-operated business, currently employing the third generation of gem stone grinders and cutters.

Sídlem firmy je Chloumek, malá vesnička u Turnova, města s velkou brusičskou tradicí, kterou se snažíme udržovat.  Naším cílem je v tomto řemesle pokračovat a dále ho rozvíjet. Jsme pravděpodobně jediná firma v tomto oboru, která prodává jen výrobky vlastní produkce. Žádné broušené kameny nedovážíme, ani s nimi neobchodujeme.

Kameny brousíme dvěma způsoby. První způsob je strojní broušení malých kamenů, které se používají do tradičního granátového šperku. Na jejich přesnost kladou zlatnické firmy velký důraz, my jsme však schopni jim vyhovět. Současné  moderní zlatnické technologie vyžadují především vysokou přesnost průměru kamenů, které vyrábíme s přesností jedné setiny milimetru. Druhý způsob je ruční broušení větších středových kamenů, které se také používají do tradičního granátového šperku. Tyto kameny se brousí do různých tvarů, například oválů, pantloků, navet atd. I na tyto tvary kamenů se nám podařilo vyvinout zařízení, které je schopné vybrousit potřebný tvar kamene s vysokou přesností. Naše výroba je zaměřena především na tradiční granátový šperk, který vyrábějí renomované zlatnické firmy z Turnova a jeho okolí. Kameny, které zpracováváme, jsou pyropy z různých světových nalezišť, české granáty nakoupené v začátcích našeho podnikání, almandíny používané na středové kameny.

V poslední době přichází do módy další ryze český kámen – vltavín. Vltavíny používají šperkaři především v surovém stavu, ale v poslední době je stále více zákazníků, kteří si ho přejí vybroušený ve šperku v kombinaci s granátem. Vltavíny též brousíme, a to  v různých velikostech a tvarech podle požadavku zákazníka.

Poslední oblastí naší činnosti jsou výbrusy velkých sbírkových kamenů, a to především pro sběratele, kteří si materiál  dodávají sami. Opravujeme také poškozené kameny a provádíme zábrušky do starých šperků. Tyto kameny leštíme starou tradiční technologií, přičemž k leštění nepoužíváme diamantový leštící prášek.

Kameny, které opouštějí naši výrobu, jsou pečlivě a velmi přísně kontrolovány, neboť naší prioritou  je udržet co nejvyšší kvalitu.

en_USEnglish
cs_CZCzech en_USEnglish